حجت الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی در گفتگو با ایرنا گفت:

آموزش مجازی راه نجات دانشگاه‌ها در دوران کرونا است

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، چرخ آموزش در مدارس و دانشگاه‌ها در زمان کرونا شاید اگر آموزش مجازی و ابزارهای الکترونیکی نبود، متوقف می‌شد؛ بنابراین اگر بگوییم آموزش مجازی دانشگاه‌ها را از توقف و تبعات کرونا نجات داد، ارزیابی صحیحی کرده‌ایم.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، در گفتگو با خبرگزاری ایرنا گفت: چرخ آموزش در مدارس و دانشگاه‌ها در زمان کرونا شاید اگر آموزش مجازی و ابزارهای الکترونیکی نبود، متوقف می‌شد؛ بنابراین اگر بگوییم آموزش مجازی دانشگاه‌ها را از توقف و تبعات کرونا نجات داد، ارزیابی صحیحی کرده‌ایم.

ویروس ناشناخته کرونا همه جهان را با شوکی بزرگ مواجه کرد؛ ویروسی که انگار از راه رسیده بود تا زندگی انسان‌ها را مختل کند و موفق نیز شد. اما معجزه علم و روش‌های ارائه شده توسط محققان تا حدودی توانست این جنگ تن به تن کرونا و انسان‌ها را کنترل کند. شاید شانسی که کشور ما در حوزه آموزش در دوران کرونا آورد، این بود که آغاز کرونا با عید نوروز مواجه شد و برای مسوولان نظام آموزشی فرصتی بود تا بهترین راه حل را ارائه کنند. آموزش الکترونیکی راه حلی بود که تمام کشورها در دوران کرونا پیشنهاد کردند و ما نیز از این قاعده مستثنی نبودیم. حالا پنج ماه از ورود کرونا به عرصه زندگی بشر می گذرد و امتحانات و بسیاری از اقدامات آموزشی نیز مجازی شده است. اما نه تب و تاب آن کم شده و نه میزان شیوع آن کاهش یافته است و آن طور که از شواهد پیدا است، آموزش مجازی قرار است یک بار دیگر دانشگاه ها را از رکود و توقف نجات دهد و به ترم تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ نیز راه پیدا کند. تا اینجای کار بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ دانشگاه کشور (سراسری، غیرانتفاعی، فنی و حرفه ای، علمی کاربردی، آزاد اسلامی و ...) با تمام فراز و فرودهای آموزش الکترونیکی توانستند نتیجه مطلوبی به دست آورند و خود را به قطار تندرو کرونا برسانند اما نیاز است برخی چالش‌های آموزش مجازی در دوره گذشته برای آغاز دوره جدید رفع و با موفقیت بیشتری ادامه پیدا کند.

یکی از دوره‌های مجازی معارف اسلامی است که به گفته حجت الاسلام و المسلمین دکتر مصطفی رستمی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها بیش از یک میلیون و ۱۲۹ هزار دانشجو از ابتدای غیرحضوری شدن آموزش‌های دانشگاه‌ها فقط در دوره‌های مجازی معارف اسلامی شرکت کردند و در این مدت بیش از ۵۰۰ هزار نفر کاربر جدید به مرکز آموزش مجازی دانشگاهیان اضافه شدند و در حال حاضر بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار کاربر از این مرکز استفاده می کنند.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا در ارزیابی دوره نخست آموزش مجازی در دانشگاه‌ها اظهار داشت: دانشگاه‌ها در دوران کرونا دوره‌ای جدید را تجربه کردند و عملکرد متفاوتی داشتند.

حجت الاسلام والمسلمین رستمی ادامه داد: عملکرد دانشگاه‌ها به عواملی همچون زیرساخت‌های دانشگاه‌ها، تجربه حضور در فضای مجازی و مهارت‌های استادان در فضای مجازی بستگی دارد.

وی تصریح کرد: عملا به صورت کلان و با توجه به جدید بودن مساله، دانشگاه‌ها عملکرد خوبی داشته‌اند اما نسبت عملکرد آن‌ها با یکدیگر متفاوت بوده است.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با بیان اینکه بخشی از هزینه‌های جدی دانشگاه‌ها اجتناب‌ناپذیر است، عنوان کرد: اجاره بها، جذب هیات علمی و کارمندان هزینه هایی است که دانشگاه نمی‌تواند از آن‌ها دوری کند و در حال حاضر نیز بیش از ۸۰ درصد هزینه‌های دانشگاه در این دسته قرار می‌گیرد و با تعطیلی دانشگاه از آن‌ها کاسته نمی‌شود.

رستمی ادامه داد: همچنین عمده هزینه های دانشگاه آزاد و غیرانتفاعی از منبع شهریه تامین می‌شود؛ بنابراین اگر دولت و مجموعه حمایتی وجود داشته باشد که نیازهای این مجموعه‌ها را تامین کند، قطعا کمک به فضای دانشگاهی است و موجب تخفیف در شهریه می‌شود.

وی اظهار داشت: کاهش شهریه و کاهش فشار به دانشجویان مطلوب است اما دانشگاه‌های متکی به شهریه کمکی دریافت نکرده‌اند تا بتوانند به دانشجویان نیز این تخفیف ها را اعمال کنند.

کلمات کلیدی