در نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها صورت گرفت:

نشست مشترک هیئت رئیسه نهاد با مسئولان دفاتر نهاد در دانشگاه‌های استان مرکزی

نشست مشترک هیئت رئیسه نهاد با مسئولان دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان مرکزی برگزار شد.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت الاسلام ایمانی مقدم مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه در استان مرکزی با تشکر از فرصت برگزاری این نشست مشترک با هیات رئیسه نهاد گفت: تعداد ۶۴ مرکز آموزش عالی در استان مرکزی همراه با ۱۷۸۰ عضو هیات علمی و ۵۰۰۰ استاد مدعو و بالغ بر ۷۰۰۰۰ جمعیت دانشجویی در دانشگاه‌های این استان ، ۳۰۰۰ کارمند در این دانشگاه‌ها فعالیت دارند. تعداد ۷۰ تشکل دانشجویی و ۱۶۵ کانون فرهنگی در حال فعالیت هستند.

وی در ادامه افزود : ما ۷ دفتر نهاد در این استان داریم که به صورت جدی در حال فعالیت در سطح دانشگاه و خدمت رسانی به دانشگاهیان هستند. نکته‌ای که در دانشگاه‌های این استان وجود دارد این است که علی رغم رشد و پیشرفت صنعتی و فنی متاسفانه در حوزه علوم انسانی کارنامه موفقی نداشته‌ایم و باید تمرکز در این حوزه انجام شود. البته در این راستا ما اندیشکده امام خمینی‌(ره) را با ۲۰ عضو هیات علمی راه اندازی کردیم که به بخش تحول در علوم انسانی می‌پردازد .همچنین به دنبال اجرای کرسی‌های نظریه پردازی هستیم و به همت مسئولین دفاتر نهاد همایش های متعددی متناسب با موضوعات اندیشه‌ای و علوم انسانی انجام شده است.

حجت الاسلام ایمانی مقدم خاطر نشان کرد: یکی از کارهای خوب تشکیل قرارگاه تشکیلاتی جنگ نرم با حضور فعالان دانشگاهی است که مسائل را به صورت جدی رصد می‌کنند و الحمدلله همگرائی خوبی در این زمینه رخ داده است . موضوع بعدی تشکیل قرارگاه جهادی جهش تولید است که به حمایت از طرح های تولیدی، موضوع تولید ملی و حمایت از کالای ایرانی می‌پردازد. وی در پایان گفت: نکته‌ای که باید به آن پرداخته شود بحث حضور عالمانه در دانشگاه‌ها است و باید تمهیداتی صورت گیرد که هر مسئول نهاد فعالیت‌های موثر علمی در محیط دانشگاه داشته باشد.

در ادامه حجت الاسلام حسنوند دبیر قرارگاه جهادی سلامت استان مرکزی گفت: با شیوع ویروس کرونا دفاتر نهاد در چند محور فعالیت خود را آغاز کردند و عمده اقدامات در بخش های بهداشتی درمانی، مشاوره و بحث مواسات و همدلی بود که حدود ۲۰۰۰ بسته معیشتی در این طرح به نیازمندان اهدا شد و در بخش‌های دیگر هم فعالیت‌هایی از قبیل تهیه جهیزیه و کمک به نیازمندان و... صورت گرفت.

وی در ادامه افزود: در یکی از طرح ها طلاب به صورت داوطلبانه در مراکز درمانی حضور پیدا کردند و به امر کمک به بیماران و کادر درمان مشغول شدند و مسئولان نهاد نیز به صورت مستمر از بیمارستان‌های استان بازدید داشته و تقدیر از کادر درمان نیز به عمل آمد.

رحیمی معاون آموزشی و پژوهشی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در استان مرکزی گفت: در این استان در حوزه آموزش و پژوهش فعالیت‌های متنوعی صورت می‌گیرد که یکی از اقدامات مهم بحث کارگاه‌های دانش‌افزایی است که امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا برگزار نشد . نکته‌ای که باید در اینجا مطرح شود ، جذب اعضای هیات علمی جوان و فرهیخته است که خوب است در این امر دقت بیشتری صورت پذیرد و افراد دغدغه‌مند جذب شوند . موضوع بعدی بازنگری در شیوه تدریس و محتوی دروس معارف است که سیاست‌گذاری پیرامون محتوی و سرفصل ها به گونه‌ای باید باشد که پاسخگوی شبهات دانشجویان و جوانان باشد.

در ادامه جلسه حجت الاسلام مهدوی اطهر مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه اراک  خاطر نشان کرد: در بحث راهبرد ها سیاستگذاری‌ها باید به صورت عملی و کلان ارائه داده شود و این سیاست ها متناسب با هر دانشگاه باشد. به این دلیل که هر دانشگاه مختصات و شرایط خاص خود را دارد و باید سیاست‌های ارائه شده مبتنی بر شرایط دانشگاه و ماموریت‌گرا باشد تا عملیاتی‌تر صورت پذیرد.

حجت الاسلام یزدانی معاون نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد استان مرکزی گفت: بحث ارزیابی در نهاد یک ساختار قدیمی دارد و بهتر است در این ارزیابی‌ها بازنگری شده و با محوریت مسئولان نهاد صورت پذیرد.

غدیری به نمایندگی از مسئولان اجرایی نهاد به بحث گفتمان سازی سند اسلامی شدن دانشگاه‌ها و بیانیه گام دوم در محیط های دانشگاهی توسط نهاد پرداخت و در ادامه این جلسه خانم رضایی به نمایندگی از واحد خواهران به تبیین نقش واحد خواهران و جایگاه آن در محیط دانشگاهی و در دفاتر نهاد اشاره داشت.

کلمات کلیدی