در نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها صورت گرفت:

نشست مشترک هیئت رئیسه نهاد با مسئولان دفاتر دانشگاه‌های استان سیستان و بلوچستان

حجت الاسلام صادقی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان سیستان و بلوچستان گفت: با توجه به پراکندگی دانشگاهها فعال هستند که نشان دهنده اهمیت این استان و وضعیت فرهنگی و دینی دانشگاههای آن برای نهاد است.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت الاسلام صادقی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان سیستان و بلوچستان با اشاره به آمار آموزش عالی این استان گفت: وزارت علوم در این استان ۵ مرکز آموزش عالی و وزارت بهداشت ۳ مرکز آموزش عالی دارد. دانشگاه آزاد اسلامی ۱۱ واحد آموزشی ، دانشگاه پیام نور ۱۰ واحد آموزشی،  دانشگاه فرهنگیان ۶ واحد و در مجموع ۶۶ واحد آموزشی و ۱۹ دانشگاه در این استان مشغول به فعالیت هستند.

حجت الاسلام صادقی گفت: تعداد ۸۶۳۵۳ دانشجو در این استان مشغول به تحصیل هستند که از این آمار حدود ۴۰ هزار نفر آقا و ۴۷ هزار نفر خانم در حال تحصیل می باشند . ۳۵ درصد از کل آمار دانشجویان شیعه و ۶۵ درصد اهل تسنن هستند.۱۲ دفتر نهاد در دانشگاهها و واحدهای مختلف دانشگاهی با توجه به پراکندگی دانشگاهها فعال هستند که نشان دهنده اهمیت این استان و وضعیت فرهنگی و دینی دانشگاههای آن برای نهاد است.

در ادامه حجت الاسلام بامری مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ ولایت ایرانشهر گفت: اگر یک نگاه اجمالی به این استان داشته باشیم یکی از مولفه های مهم بحث تنوع  فرق و مذاهب است و در تعامل با مذاهب و فرق دینی باید نگاهی درست داشته باشیم؛ما در این استان با چالش هایی مواجه هستیم که بعضی از این چالش ها از سطح جامعه به دانشگاه ورود پیدا می کند. موضوع بعدی تقویت گفتمان تقریب مذاهب جهت تقویت امید و اعتماد به نظام و آرمان های انقلاب و نشان دادن جایگاه درست اهل سنت برای تمدن نوین اسلامی است.

ابراهیم نوری معاونت آموزشی و پژوهشی استان در ادامه گفت: انتظارات و توقعاتی که از اثربخشی دروس معارف اسلامی میرود انتظارات به جا و درستی است و باید فعالیت ها در این بخش به تربیت نیروهای کارآمد و انقلابی منجر شود . موضوع بعدی گسترش بی رویه مراکز و واحد های آموزش عالی در این استان است که جای نگرانی دارد و مدرک گرایی را به دنبال خواهد داشت.

حجت الاسلام آقاتهرانی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ سیستان و بلوچستان گفت: چالش های موجود در دانشگاه های این استان جدی است ؛ ما با ضعف و خلا وجود یک سند بالا دستی برای نحوه برخورد در موقعیت های مختلف و حساس مواجه هستیم؛بحث بعدی اهتمام و سرمایه گذاری بر دوره های آموزشی نهاد برای کارکنان و همکاران است که اگر این مهم صورت پذیرد موجب ارتقای توانمندی کارکنان می باشد . چنانچه در میان دفاتر و همکاران نهاد وحدت رویه ای وجود داشته باشد ،موجب می شود دفاتر نهاد با اطمینان خاطر و به صورت موثرتری فعالیت ها را انجام دهند.

وی در ادامه افزود این استان به دلیل دوری از مرکز با مشکلاتی مواجه است که خوب است یک حمایت ویژه ای از دانشگاه های این استان انجام شود از جمله حضور اساتید ، بزرگان و چهره های شاخص برای اثر گذاری بیشتر در دانشگاه های این استان است. حضور در فضای مجازی نکته مهم دیگری است که خوب است از سوی ستاد به آن توجه ویژه شود و در بحث تامین محتوای فضای مجازی ، ستاد ، دفاتر نهاد را یاری نماید.

در ادامه خانم مصلح نژاد به نمایندگی از واحد خواهران این استان به طرح های مرتبط با بحث ازدواج و موضوع واسطه گری ازدواج پرداخت و خواستار افزایش کیفی آموزش ها در ارتباط با این موضوع شد.

گفتنی است ابوذر طاهری معاون اجرایی نهاد دانشگاه آزاد اسلامی نیز به ارائه نکات و  نقطه نظرات و پیشنهادات خود در رابطه با مسائل اجرایی دانشگاه های این استان پرداخت.

حجت الاسلام زائری مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ علوم پزشکی این استان هم به فعالیت های  ستاد کرونا در این استان پرداخت و گفت:  قرارگاه جهادی مبارزه با ویروس منحوس کرونا از ابتدای شیوع این بیماری به صورت فعال آغاز به کار کرد و نیروهای جهادی در بحث تغسیل اموات کرونایی و حضور در بیمارستان ها و مراکز درمانی نقش پر رنگی داشتند.

کلمات کلیدی