حجت‌الاسلام والمسلمین رستمی:

قیام عاشورا منبع ارزشمندی برای خودسازی و رشد است‌

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: قیام عاشورا منبع ارزشمندی برای خودسازی و رشد است که تا آخرین لحظه زندگی بشر ادامه خواهد داشت.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت‌الاسلام و المسلمین مصطفی رستمی در هفتمین همایش "قیام عاشورا از دیدگاه اهل سنت" که در سالن اجتماعات دفتر نهاد رهبری در امور اهل سنت سیستان و بلوچستان برگزار شد، اظهار داشت: کرامت و رشد انسان از جمله اهداف قیام عاشورا بود.

وی گفت: قیام عاشورا منبع ارزشمندی برای خودسازی و رشد است که تا آخرین لحظه زندگی بشر ادامه خواهد داشت. دستیابی به حیات طیبه، تربیت دینی و خودسازی از جمله آثاری است که حادثه کربلا در زندگی بشر بر جای گذاشته است.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با اشاره به اینکه اهمیت این نهضت عظیم در تاریخ اسلام بر کسی پوشیده نیست، افزود: توحید، عدالت، کرامت و خردورزی از جمله مبانی رویکرد تربیتی امام حسین(ع) است.

حجت‌الاسلام والمسلمین رستمی بیان کرد: در قیام عاشورا بر اساس آیات مباهله چند دستگی اتفاق افتاد و افرادی که امام حسین(ع) را همراهی می‌کردند کم بودند. یزید در سال اول حکومت خود امام حسین(ع) را به شهادت رساند ،در سال دوم واقعه حره را رقم زد و در سال سوم خانه کعبه را به آتش کشید. این در حالی بود که عموم مسلمانان با این رفتارهای  ظالمانه یزید مخالف بوده و عده‌ای هم  اقدامات او را توجیه می کردند.

وی اظهار داشت: زمانی که سیدالشهداء(علیه السلام) در بیابان سوزان کربلا در محاصره نیرو‌های ابن زیاد قرار گرفت، از ایشان خواسته شد تا بدون هیچگونه قید و شرطی تسلیم شوند. آن حضرت وقتی چنین وضعی را مشاهده کرد در روز عاشورا در سخنرانی‌اش فرمود "این ناکس پسر ناکس، مرا به پذیرفتن یکی از دو چیز مجبور کرده که یا جنگ کنم یا ذلت را بپذیرم و تسلیم او شوم. هیهات که ذلت را بپذیرم".

وی در پایان با بیان اینکه یزید همواره مورد لعن قرار گرفته، افزود: این حادثه بیانگر آن است که امام حسین(علیه السلام) چگونه برای رضای خداوند از جان، مال و هر آنچه داشت گذشت. شهادت امام حسین(علیه السلام) یک جنایت است و پس از این شهادت، شجاعت و مردانگی امام حسین(علیه السلام) بر همگان آشکار شد.

کلمات کلیدی