حجت الاسلام منصور امامی:

طرح کلی زندگانی حضرت فاطمه زهرا(س) بر پایه عقلانیت، معنویت، عدالت و مجاهدت استوار است

حجت الاسلام منصور امامی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعتی ارومیه که به مناسبت ایام عزاداری شهادت حضرت فاطمه زهرا(سلام الله علیها) به ایراد سخنرانی در خصوص سیره زندگانی حضرت فاطمه (س) پرداخت.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت الاسلام منصور امامی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعتی ارومیه که به مناسبت ایام عزاداری شهادت حضرت فاطمه زهرا(سلام الله علیها) برگزار شد به تبیین سیره دخت نبی اکرم(ص) پرداخته و گفت: اگر ازدیدگاه قرآن کریم به حضرت زهرا بنگریم ایشان همان کسی هستند که آیه تطهیر در شان ایشان نازل شده است واین آیه گواهی می دهد به طهارت بانوی بزرگوار و عصمت ایشان و اینکه خداوند ایشان را پسندیده است إنّما یرید الله لیذْهب عنْکم الرّجْس أهْل الْبیت و یطهّرکمْ تطْهیراً

وی در ادامه تصریح کرد: همچنین در سوره کوثر که عباراتی بسیار شگفت انگیز و خاص در شان و منزلت حضرت فاطمه (س) آمده است که گویا قرار است کوثر شخصیتی بی نظیر شود. علمای شیعه و سنی در این باره گفته اند که کوثر همان مصداق حضرت زهرا (س) است. همچنین درمورد آیه مودت "ذلک الّذی یبشّر الله عباده الّذین آمنوا وعملوا الصّالحات قل لّا أسْألکمْ علیه أجْرًا إلّا الْمودّة فی الْقرْبی ومن یقْترفْ حسنةً نّزدْ له فیها حسْنًا إنّ الله غفورٌ شکور"  از حضرت محمد (ص) پرسیدند که منظور از قربی که در آیه مودت آمده و برما واجب شده، چه کسانی هستند و حضرت فرمودند: علی و حسن و حسین و فاطمه. زمخشری از علمای اهل سنت نقل می کند که پیامبر می‌فرمایند: هرکس در محبت آل پیامبر از دنیا برود شهید است و هرکس در محبت آل پیامبر از دنیا برود توبه کننده از دنیا رفته و هرکس در محبت آل پیامبر از دنیا برود خداوند گناهش را می‌آمرزد.

حجت اسلام امامی در ادامه به احادیثی از پیامبر اسلام وائمه طاهرین درباره حضرت زهرا سلام الله علیها اشاره کرده و افزود: نقل شده است وقتی امام صادق(ع)مطلع شدند یکی از صحابه نام فرزند خویش را فاطمه انتخاب کرده است فرمودند که او را نزنید و آزار ندهید که نامش فاطمه است. یعنی حضرت می خواهند احترام به این شخصیت را به عالم نشان دهند ولو آنکه اسم ایشان فاطمه باشد و چه برسد به عزت و بزرگی ایشان.پیامبر اسلام درباره صدیقه کبری می فرموردند: "فداک ابوک" یعنی پدرت فدایت شود.اهل بیت اهل اغراق نبودند و قطعا حاضربودند برای ایشان خودشان را فدا کنند. در جای دیگر فرموده اند: فاطمه بخشی از وجود یا تمام وجود پیامبر است و شاید مکتب رسالت وابسته به حضرت زهرا (س) است و یا اینکه پیامبر (ص) می فرمایند:هرجا مشتاق بهشت می شدم عطر زهرا(س) مرا به بهشت می‌برد.

حجت الاسلام امامی گفت: حضرت فاطمه (س) نماد ایمان خالص به خداوند است. در روایات بسیاری هم نقل شده است که ایشان دارای مقام شفاعت هستند.ایشان همسری نمونه بودند که می توانیم از ایشان در این زمینه الگو برداری کنیم. امیرالمونین علی (ع) به خداوند سوگند خورده اند که حضرت فاطمه هرگز ایشان را عصبانی نکرده است و در هیچ مساله ای از من نافرمانی نکردند و هرگاه به ایشان نگاه می کردم هرچه غم و غضه داشتم از بین می رفت. اگر نگاهی به سیره تربیتی خانم فاطمه زهرا (س) داشته باشیم، یکی از مهمترین نکاتی که می توانیم از آن استخراج کنیم بحث خدامحوری و نه خودمحوری است.

وی در ادامه افزود: یکی از مشکلات اساسی امروز ما در محیط خانه و کار، باور نداشتن به همین است. اگر در خانه مردی و یا زنی بگوید حرف، حرف من است، منجربه مشکل در خانواده خواهد شد. اصلی ترین تفاوت خانواده اسلامی با سایر خانوده ها در این است که در خانواده های اسلامی محور اصلی خداوند متعال است. یکی از ویژگی های اصلی زندگی امام علی(ع) چه در آغاز زندگی مشترک با خانم فاطمه زهرا (س) و چه در زمانی که زمامدار حکومت بودند، ساده زیستی ایشان بود. حضرت زهرا (س) و امام علی (ع) فرهنگ ایثارگری داشتند، یعنی خیر دیگران را بر خود مقدم میشماردند.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعتی ارومیه در ادامه عنوان کرد: هرجایی که روحیه از خودگذشتگی بین مردم وجود داشته باشد، آن جامعه پیشرفت خواهد کرد. در علم روانشانسی امروز هم توصیه شده است که بیش از آنچه که بدست می آوری، بذل و بخشش کن و این حال روحی تو را بهبود خواهد داد. میبینم که حتی حضرت زهرا (س) لباس عروسی خود را در روز ازدواجش می بخشد. این یعنی اوج آروزهای مادی را با یک لذت برتر مبادله کردن. لذتی که خداوند عطا می کند.ما حتی به نحوه خطاب قرار دادن امام علی (ع) از سوی حضرت فاطمه (س) را باید مورد توجه قرار دهیم که ایشان را ابالحسن صدا میکردند و میگفتن روحم به فدای روح تو، و جانم به فدای جان تو. در خانه این دو بزرگوار تقسیم کار وجود داشت، و امام علی (ع) در کارهای منزل به حضرت فاطمه (س) کمک می کردند. پیامبر در این باره فرموده اند که خدا توفیق کمک به همسر در منزل را به کسی می دهد که توفیق شهادت هم داشته باشد. این خاندان، خاندان علم است. همانطور که در خطبه فدکیه میبینیم حضرت فاطمه (س) چگونه ژرف و عمیق در خصوص مساله توحید سخن می گویند. حضرت فاطمه (س) حضور موثر در جامعه داشتند. از ویژگی های دیگر آن حضرت می توان به کرامت ایشان اشاره کردوحاصل همین کرامت تربیت فرزندان عزتمندی همچون امام حسن (ع) و امام حسین (ع) است.

وقتی حضرت زهرا دعا می کردند میفرمودند خدایا دین من را صالح گردان، دینی که مرا نگه داشته است، دنیای مرا اصلاح کن، دنیایی که معاش من در آن است، آخرتم را اصلاح کن، آخرتی که بازگشت من به آن است، زندگانی مرا مایه زیادت خیر قرار بده. این دعا نشان میدهد که آن حضرت یک نگاه جامع به زندگی داشتند. اگر بخواهیم یک طرح کلی از زندگانی حضرت فاطمه (س) داشته باشیم، می توانیم به چهار مورد اشاره کنیم: عقلانیت، معنویت، عدالت و مجاهدت. این چهار مولفه، همان مولفه های اصلی اسلام ناب محمدی هستند.

کلمات کلیدی