در دانشگاه علوم پزشکی ایران صورت گرفت:

دوره دانش افزائی استادان با موضوع جغرافیای سیاسی و سیاست خارجی

نود و چهارمین دوره دانش افزایی استادان با موضوع سیاست خارجی جمهوری اسلامی با حضور دکتر محمدصادق کوشکی کارشناس و تحلیلگر مسائل سیاسی و بین المللی و جمعی از اعضای هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، نود و چهارمین دوره دانش افزایی استادان با موضوع سیاست خارجی جمهوری اسلامی با حضور دکتر محمدصادق کوشکی کارشناس و تحلیلگر مسائل سیاسی و بین المللی و جمعی از اعضای هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد.

در این دوره دکتر کوشکی، عضو هیأت علمی دانشگاه تهران، با تبیین جغرافیای سیاسی منطقه و جهان به بیان اهمیت سیاسی اقتصادی و جغرافیایی منطقه غرب آسیا پرداختند و علل توجه قدرتهای جهانی و نیز عوامل ایجاد و گسترش تنش های دائمی در این منطقه را تبیین نمودند در ادامه به اهمیت تحلیل واقع بینانه و علمی از موضوعات سیاسی اشاره نموده و لزوم پرهیز از برداشتهای احساسی عاطفی در این زمینه ها را یادآور شدند. توجه و گرایش کشورها به سمت سیاست های منطقه ای و لزوم افزایش قدرت منطقه ای در ابعاد گوناگون علمی و فناوری بعنوان راهبرد فعال و موثر کشورها برای تامین منافع ملی از نکات مورد تاکید سخنران در این دوره بود که با ذکر نمونه های فراوان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

این راهبرد در مورد ایران با ویژگیهای از قبیل توانمندیهای داخلی، توجه به بازار بزرگ مصرف اطراف و نیز جمعیت اطراف به جای چشم امید داشتن به گره گشایی دیگران، بعنوان یکی از سیاستهای مطلوب منطقه ای مطرح شد. از دیگر موضوعات که به تفصیل در مورد آنها صحبت شد اهمیت خلیج فارس به عنوان مهم ترین مرکز تامین کننده منابع هیدرو کربنی و انرژی جهان در حال حاضر و آینده و اطلاق عنوان هارتلند(قلب سرزمین) به آن، اهمیت حمل و نقل دریایی در جهان، روند برخورداری و کسب ابزارهای اقتدار و تسلط ایران بر آبهای سرزمینی در خلیج فارس و حفاظت از منافع ملی، دلایل مهم بودن ایران در جغرافیای سیاسی منطقه و جهان، سیاست های گذشته و حضور استعماری انگلیس در منطقه، علل دشمنی ابرقدرتها با ایران، جزایر سه گانه ایرانی ( بوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک) و اهمیت و مناقشاتی بر سر آنها بوجود آمده است.

تاریخچه حضور قدرتهای بزرگ ازجمله آمریکا در منطقه و خلیج فارس، تحرکات، دخالت ها و جنگ افروزیهای او در منطقه از دیگر موضوعات مورد بحث بود و نیز چگونگی تقابل فعال و مهار این تحرکات توسط ایران به نفع منافع ملی و صیانت از تمامیت ارضی با مواردی همچون گروگان گیری سربازان متجاوز آمریکایی به آبهای سرزمینی، زدن پهباد گلوبال هاوک آمریکایی، توقیف نفتکش انگلیسی، ارسال نفتکش ها به ونزوئلا و دهها مورد دیگر که رسانه ای نشده، این اقتدار و نقش آفرینی فعال تثبیت شده است. در این دوره که در ۴بخش ۲ساعته برگزار شد زمینه بحث گفتگو و پرسش و پاسخ بین شرکت کنندگان و مدرس مدعو فراهم بود و درباره مسائل گوناگون سیاسی و منطقه ای بحث و تبادل نظر شد.

کلمات کلیدی

تصاویر