حجت الاسلام علی تقوی در گفتگو با شبستان:

تشریح فعالیت دانشگاهیان در دهه کرامت

معاون فرهنگی سیاسی نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با تشریح برنامه‌های دانشگاه‌ها در دهه کرامت، گفت: با توجه به تعطیلی دانشگاه‌ها فعالیت‌ها را به صورت جهادی و مجازی دنبال می‌کنیم. پاسخ به شبهات ازجمله برنامه‌های دانشجویی این ایام است.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت‌الاسلام تقوی معاون فرهنگی سیاسی نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با تشریح برنامه‌های دانشگاه‌ها در دهه کرامت، گفت: با توجه به تعطیلی دانشگاه‌ها فعالیت‌ها را به صورت جهادی و مجازی دنبال می‌کنیم. پاسخ به شبهات ازجمله برنامه‌های دانشجویی این ایام است.
 
جشن‌های مردمی دهه کرامت از اول ذی‌القعده همزمان با سالروز ولادت حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها) آغاز می‌شود و تا یازدهم ذی‌العقده، سالروز ولادت امام رضا (علیه السلام) ادامه دارد. در بررسی برنامه نهادهای مختلف برای این ایام با حجت الاسلام علی تقوی، معاون فرهنگی سیاسی نهاد رهبری در دانشگاه‌های کشور گفت‌و‌گویی انجام داده‌ایم که در ادامه مشروح آن تقدیم حضورتان می‌شود:
 
 
با توجه به بحران کرونا برنامه های دانشگاه‌ها به چه صورتی و با چه محورهایی برگزار می‌شود؟
 
به دلیل شیوع ویروس کرونا دانشگاه‌ها یا تعطیل و یا نیمه تعطیل هستند و ما اجتماعات دانشجویی نداریم؛ بر همین اساس نهاد رهبری با شیوع کرونا به دو صورت جهادی و مجازی فعالیت‌های خود را آغاز کرد. ما در بخش فعالیت‌های جهادی بلافاصله در همه استان‌ها، ستادی از نیروهای دفاتر نهاد رهبری تشکیل دادیم که این ستادها هم، ستادی تشکیل دادند که فعالیت‌های مربوط به دانشگاه‌ها و استان را بر عهده گرفتند. ما هم در معاونت‌های مختلف در ستاد از آن‌ها پشتیبانی کردیم. همچنین یک سری فعالیت‌ها در بخش محتوا داریم. وظیفه ما در بخش محتوا پاسخگویی به شبهات وارده به کشورمان است. عمده شبهات، مربوط به تحقیقاتی است که دشمنان برای بد جلوه دادن وضعیت ایران انجام می دهند لذا این کار توسط دانشجویان در سایتی که زیر مجموعه نهاد مقام معظم رهبری است به صورت متمرکز انجام و در اختیار استان‌ها در سراسر کشور قرار می‌گیرد.
 
شما همه ساله در مناسبت های مختلف،مبلغان دینی به دانشگا‌ها اعزام می کردید امسال با توجه به بحران کرونا  در حوزه تبلیغ به چه صورتی ورود پیدا کردید؟
 
امسال به دلیل بحران کرونا دانشجویان در دانشگاه ها حضور ندارند. ما همه ساله در ماه مبارک رمضان در حوزه تبلیغ نزدیک به ۵۰۰ مبلغ را به دانشگاه ها اعزام می کردیم ولی متاسفانه امسال به دلیل ویروس کرونا از حضور فیزیکی در دانشگاه‌ها معذور بودیم. با این اوصاف طبیعتا یا باید این فضای تبلیغی را تعطیل می‌کردیم که اصلا به صلاح نبود یا اقدام دیگری انجام می دادیم. بر همین اساس آمدیم در یک فرصت یک ماهه زیرساخت‌هایی را برای تبلیغ مجازی فراهم کردیم به طوری که روزانه نزدیک به ۴۰۰ مبلغ بین ۴ تا ۱۰ ساعت با تشکیل گروه‌های مجازی در دانشگاه‌ها فعالیت‌های تبلیغی را آغاز و اقدامات خوبی را انجام دادند. گروه دیگری هم هستند که به صورت مجازی در سایت مربوط به نهاد رهبری به انجام فعالیت های دیگر مشغول می‌باشند.
 
برنامه‌های دهه کرامت در دانشگاه‌ها با چه محورهایی و در چه قالبی انجام می‌شود؟
 
ما در ستادهایی مانند دهه کرامت که بخشی از آن مربوط به دانشگاه‌ها می‌شود حضور داریم که مدیریت آن‌ها با آستان قدس رضوی، آستان حضرت معصومه (سلام الله علیها) و آستان مسجد مقدس جمکران است. بیشتر برنامه های آنها با محوریت بحث کرامت صورت می گیرد که ما در همه این کارگروه ها عضو هستیم ولی به دلیل بحران کرونا عملا به صورت فیزیکی اتفاق خاصی رخ نداده است ولی با این حال ما برنامه ریزی های لازم را به مناسبت این ایام انجام می دهیم، در صورتی که زمینه فراهم بود و تعطیل هم نبود، ما برنامه های خود را هم در آستان قدس رضوی و آستان حضرت معصومه (سلام الله علیها) و هم در آستان مسجد مقدس جمکران در بخش دانشجویی انجام می دهیم.
 
با توجه به بحران کرونا فعالیت های شما در فضای مجازی به چه صورت است؟
 
آموزش های مجازی ما متناسب با موضوعات روز، مطالب و محتوای سخنرانی ها و گفت و گوهای اساتید و کارشناسان فعال است. همه این مطالب در سامانه مجازی نهاد رهبری تحت عنوان «آموزش مجازی» که بزرگترین سامانه آموزش مجازی کشور است، بارگزاری می‌شود که مخاطبان زیادی هم دارد. به طوری که در مدت یکی دو ماه اخیر نزدیک به دو میلیون بازدیدکننده داشته است، در حال حاضر هم که به دلیل بحران کرونا، دانشگاه‌ها در تعطیلی به سر می‌برند ولی از لحاظ محتوا و سخنرانی‌های اساتید بسیار متنوع بوده است. ما فعالیت‌های خود را بیشتر در بخش‌های مجازی متمرکز کردیم و منتظریم که ببینیم فضای حضوری دانشگاه‌ها به چه سمتی پیش می‌رود که برنامه‌های آینده خود را متناسب با آن برنامه‌ریزی کنیم.
 
 
برنامه‌های دهه کرامت آستان قدس رضوی با چه محورهایی انجام می‌شود؟
 
محور فعالیت‌های آستان قدس بیشتر حضوری است. با توجه به اینکه در حال حاضر، حرم‌ها بازگشایی شدند لذا مباحث مربوط به ولادت امام رضا (علیه السلام) و بحث کرامت که موضوعات محوری این ایام هستند به بخش دانشجویی ما واگذار می‌شود که در آنجا هم در فضای حضوری و هم در فضای مجازی فعالیت دارند. آستان قدس رضوی هم سامانه مجازی فعالی دارد که برنامه‌های خود را در آن انجام می دهد؛ ضمن اینکه بخش دانشجویی ما هم در فضای مجازی به صورت مستمر فعال هستند.
 
 
کلمات کلیدی