حجت‌الاسلام حمید مقامی مطرح کرد؛

ترویج فرهنگ پرسشگری با تولید فکر، رسالت باشگاه پرسشگران جوان نهاد است

حجت ‌الاسلام حمید مقامی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ‌های استان فارس با اشاره به اهمیت ترویج روحیه پرسشگری در دانشگاه ‌ها گفت: برای رسیدن به این هدف باید کرسی ‌های آزاداندیشی در دانشگاه ‌ها راه اندازی شود تا روحیه پرسشگری با هدف تولید فکر در بین دانشجویان ایجاد شود.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت ‌الاسلام حمید مقامی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ‌های استان فارس با اشاره به اهمیت ترویج روحیه پرسشگری در دانشگاه ‌ها گفت: برای رسیدن به این هدف باید کرسی ‌های آزاداندیشی در دانشگاه ‌ها راه اندازی شود تا روحیه پرسشگری با هدف تولید فکر در بین دانشجویان ایجاد شود.

حجت ‌الاسلام حمید مقامی با اشاره ارتقای بینش سیاسی و بینش مذهبی به عنوان یکی از رسالت‌ها و اولویت‌‌های کلان دفتر نهاد گفت: ضروری است بر اساس رسالتی که بر عهده‌ داریم، با اجرای برنامه ‌های مختلف روحیه پرسشگری و تولید فکر در بین مجامع دانشگاهی را ارتقا دهیم.

وی یکی از روش‌های ارتقای روحیه پرسشگری در بین دانشجویان را برگزاری کرسی ‌های آزاداندیشی برشمرد و ادامه داد: نخستین اقدام برای رسیدن به این هدف، تقویت روش تفکر در بین دانشجویان است تا بتوانیم با استفاده از ابزارهای موجود برای رسیدن به ارتقای بینش سیاسی و مذهبی گام برداریم.

حجت ‌الاسلام مقامی با اشاره به حرکت تمامی واحدهای نهاد در این مسیر گفت: این واحدها برای رسیدن به هدف خود وظائف تعریف ‌شده‌ای دارند، اما در اجرا برای رسیدن به هدف از راه ‌های مختلفی استفاده می ‌کنند.

وی از مسولان مراکز خواست تا برای اجرایی کردن طرح ‌ها، هدف ‌های خود را به چالش بیندازند تا با همفکری دیگر مسوولان مراکز بتوانند مشکلات طرح‌های خود را بررسی کنند.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی شیراز، حلقه‌های پیوسته مدل مفهومی را یکی از برنامه‌ های مهم این دفتر اعلام کرد و افزود: در حلقه نخست؛ رسالت مرکز، حلقه دوم؛ هویت مرکز و در حلقه سوم؛ واحدهای مکمل مرکز قرار دارد که هر کدام تکمیل ‌کننده یکدیگر هستند.

وی ادامه داد: حلقه چهارم؛ جبهه فرهنگی نزدیک مرکز (واحدهای نهاد)، حلقه پنجم؛ جبهه فرهنگی میانه نسبت به مرکز (دانشگاه علوم پزشکی)، حلقه ششم؛ جبهه فرهنگی دور از مرکز (گروه مؤسسات بهار نکو) و در نهایت؛ فعالیت جبهه‌های فرهنگی که در مراکزی مانند ادارات، مؤسسات، مراکز و نهادهای وابسته به ادارات فعالیت می‌کنند.

حجت‌ الاسلام مقامی یادآور شد: باید برای انجام و اجرای این مهم، به دو اصل رسالت فعالیت در مراکز نهاد و شناسایی از ظرفیت ‌های آنها، بیشتر توجه شود، زیرا چنانچه هرکدام از مسوولان بتوانند رسالت فعالیتی خود را تعریف کنند، می‌توانیم با شناسایی دقیق و هدفمند و همچنین با استفاده از ظرفیت ‌های یکدیگر، رسالت نهاد را عملیاتی کنیم.

در ادامه حجت‌الاسلام «محمد مهدوی» معاون نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز گفت: لازمه فعالیت در یک تشکیلات، داشتن نقشه راه با یک برنامه بلندمدت است که به نظر می‌رسد با ترسیم یک مدل مفهومی در دفتر نهاد، مسوولان دفاتر با عقد تفاهم ‌نامه‌ های بیشتر تلاش کنند بتوانیم از این راه توانمندی ‌های دفاتر نهاد را معرفی کنیم.

کلمات کلیدی

تصاویر