حجت الاسلام محسن قربانی گفت:

بهترین رشد برای انسان رشد معنوی است و این در گروی نان و لقمه حلال است

حجت الاسلام قربانی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تفرش گفت: بهترین نوع رشد برای انسان رشد معنوی است و رسیدن به این رشد در گروی نان و لقمه حلال است.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت الاسلام قربانی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تفرش درباره لقمه حلال و حرام گفت: دنیا نه تفریحگاه، نه چراگاه و نه خوابگاه است ، هر چند که هر سه مورد در دنیا وجود دارد اما هدف دنیا این ها نیست. دنیا هدفی دارد. خداوند در قرآن می فرماید: «و ما خلقْت الْجنّ و الْإنْس إلّا لیعْبدون» ای "لیعرفون" یعنی بفهمیم. ما به این دنیا آمده تا بفهمیم چطور بندگی کنیم.

وی افزود: مرحوم نخودکی اصفهانی از علمای بزرگ اسلام می فرمایند: « سه کار اصلی در زندگی من تاثیر گذاشته است. اول نماز اول وقت، دوم احترام به سادات و سوم لقمه حلال. من هر چه دارم از این سه تا است ».

وی گفت: مورد سوم در زندگی امروز ما اهمیت بالایی دارد.  امام حسین (ع) چه قبل از عاشورا وازمدینه تا کربلا و چه در خود کربلا در نقاط بسیاری با افراد صحبت کردند اما خیلی ها این سخنان حق را گوش ندادند. وقتی حضرت زینب( سلام الله علیها) پرسیدند که چرا به حرف شما گوش نمی دهند حضرت فرمودند:"ملئت بطونهم من الحرام" شکم هایشان از حرام پر شده است. اگر بندگان به هدف خلقت خود توجه کنند ، در به دست آوردن لقمه ها دقت فراوان می کند.هنگامی که شکم ها از حرام پر شود دیگر حرف حق را نمی پذیرند.

حجت الاسلام محسن قربانی گفت: امام صادق (ع) پولی را به شخصی داد تا برای ایشان گوسفندی خریداری کند. شخص گوسفند را خرید و هنگامیبرگشت از بازار، شخصی گفت گوسفند را به من بده و اوهم گوسفند را به دو برابر قیمتی که خریده بود به او فروخت . مجدد برگشت بازار و دوباره گوسفند دیگری خرید. سپس به نزد امام صادق (ع) برگشت و هم پول و هم گوسفند را به امام تحویل داد و امام وقتی نجوه معامله را فهمیدند پذیرفتند وفرمودند "بارک الله" چه معامله سود مندی.

وی ادامه داد: در زمان دیگری امام  صادق (علیه السلام) به شخصی پول دادند تابرایشان از جایی نخود تهیه کنند. آن شخص بعداز تهیه نخود وقتی داشت به شهربرمی گشت، پرسید از شهر چه خبر؟ گفتند: نخود کمیاب شده. آن شخص نخودرا به دو برابر قیمت خرید به مردم فروخت وبا پول نزد امام صادق(علیه السلام) رفت. امام از این معامله بسیار نارحت شدند و گفتند که این پول را برگردان زیرا این پول برکت ندارد.

سوال : چرا امام پول گوسفند را پذیرفتند اما حالا پول نخودها را خیر . دلیلش این است که در آن زمان کمبود گوسفند نبود و مردم در مضیقه نبودند اما الان در این شرایط کمبود نخود دربازار از  ضروریات مردم سوء استفاده شده است. متاسفانه بازار امروز ما خالی از آموزه های دینی شده ولذا مشکلات زیادی برای مردم به وجود آمده است.

وی افزود: امام صادق (ع) در حدیثی می فرمایند: «كسب الحرام يبين في الذّريّة» یعنی درآمد حرام و نامشروع، اثر آن در نسل و اولاد ظاهر می‌ شود. اگر شخصی می بیند خودش اهل رعایت است و واجبات را به جا می آورد ومحیط تربیت بچه اش سالم بوده اما بچه اش رعایت نمی کند، یقین کند که لقمه اش مشکل داشته است.

وی گفت: اگرحال عبادت نداریم ، اگرشک وشبهه درباره خدا و دین و....در دلمان افتاد ، اگر حال دعا وعبادت نداشتیم وقساوت قلب گرفتیم بدانیم این از اثرات لقمه حرام است.

حجت الاسلام محسن قربانی در پایان گفت:بهترین نوع رشد برای انسان رشد معنوی است و رسیدن به این رشد در گروی نان و لقمه حلال است. «قل اللّه ثمّ ذرْهم» بگو خدا، وبقیه را رها کن. ما قراره به خدا جواب پس دهیم. مرحوم فلسفی در محرم  مجلس روضه اش را میگرفت. یکی از دوستانش در مجلس روضه به ایشان گفت، ما را یک موعظه کن. ایشان می گویند: که بعد از حادثه عاشورا زن و بچه ابی عبدالله (ع) را به اسارت می گیریند و آن ها را به مجلس یزید می برند. زن یزید به یزید می گوید: که تو اهل بیت پیامبر(ص) را اینجا جلوی نامحرم آورده ای و داری به آن ها توهین میکنی، اگر پیامبر اینجا بود چه جوابی برای او داشتی.  عزیزان مسئول ، کارمندان محترم تکالیفی بر عهده ما گذاشته شده است . همیشه فرض کنیم و هر کاری که  می خواهیم انجام  دهیم در آن لحظه اول خدا را درنظر بگیریم( الم یعلم بان الله یری)  و دوم بدانیم که امام زمان (عج) دارد میبیند. اگر اینگونه فکر کنیم مراقب لقمه ای که به دست می آوریم خواهیم بود.

تصاویر