حجت‌الاسلام علی تقوی:

باید در دانشگاه جریان‌ساز باشیم و جوانان را به سمت خلاقیت‌ها و نوآوری‌ها هدایت کنیم

معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: باید در دانشگاه جریان‌ساز باشیم و جوانان را به سمت خلاقیت‌ها و نوآوری‌ها هدایت کنیم.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت‌الاسلام علی تقوی معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، در نشست هم‌اندیشی مسئولین دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه‌های استان و معاونین فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های استان همدان، که به میزبانی دانشگاه بوعلی‌سینا برگزار شد، اظهار داشت: فرض کنید امکانات و بودجه همین است، آیا باید کار را تعطیل کرد یا خیر؛ قطعا ارتقاء مسائل فرهنگی با افزایش بودجه و امکانات رابطه کاملا مستقیم ندارد.

وی خاطرنشان کرد: باید گفتمان فرهنگی را اصلاح کرده و ارتقاء دهیم، چرا که امروزه بحث شبهات اعتقادی در اولویت قرار ندارد، بلکه تفکرات اعتقادی در زمینه‌های مثبت و منفی پیشرفت کرده و مسائل دانشجویان بسیار پیشرفته شده است. تقوی تأکید کرد: در جمع این شورا باید نظام مسائل فرهنگی مورد بحث و بررسی قرار گیرد و درباره جزئیات آن تحقیق و پژوهش کنیم.

وی همچنین تصریح کرد: کرسی‌های آزاداندیشی را باید در دانشگاه‌ها تقویت کنیم، چون دانشجویان و جوانان باید در فضایی سالم و منطقی بیایند و گفتمان و اعتقاد خود را مطرح و اصلاح کنند. این فضا باید دور از هیجانات و تنگ‌نظری‌ها و جریانات خاص سیاسی باشد.

معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در ادامه افزود: باید در دانشگاه جریان‌ساز باشیم و جوانان را به سمت خلاقیت‌ها و نوآوری‌ها هدایت کنیم. به طور مثال در حوزه‌های فرهنگی عنوان کنیم که به طرح‌هایی که نوآوری داشته باشند و طرح بدیعی را ارائه کنند، اعتبار بیشتری اختصاص می‌دهیم.

وی اضافه کرد: این فرهنگ را ترویج کنیم که از افراد و نیروی انسانی حداقلی، بیشترین بازده و کارایی دریافت خواهد شد. گروه‌های استارتاپی در همین راستا می‌توانند نقش مؤثری را داشته باشند.

حجت‌الاسلام تقوی عنوان کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه‌های علوم انسانی وجود ندارند، در این زمینه باید گروه‌های استارتاپی را باید حمایت کنیم و به سمت دانش‌بنیان‌شدن سوق دهیم. که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز قول مساعد در این زمینه را داده‌اند. وی افزود: از فضای مجازی غفلت نکنیم، تکیه ما بر حضور دانشجویان در برنامه فرهنگی نگاه غلطی است، فضای حضوری را به مجازی برده و از ظرفیت‌ها و فرصت‌های آن فضا استفاده کنیم.

تقوی در نهایت گفت: در کارهای فرهنگی باید با نهادها و سازمان‌ها هم‌افزایی کنیم که کاملا متکی به بودجه‌های دانشگاه نباشیم.

کلمات کلیدی

تصاویر