حجت‌الاسلام ابراهیم‌زاده مطرح کرد:

اهمیت توجه به ارزش‌های اخلاقی در کنار ترویج کارآفرینی

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان‌شرقی گفت: گنجاندن ارزش‌های اخلاقی مرتبط با کارآفرینی یکی از محورهای ترویج کارآفرینی است.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت‌الاسلام امیر ابراهیم‌زاده در نشست تبیین مأموریت‌های دانشگاه نسل سوم که با حضور رؤسا و مدیران واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان‌شرقی در سالن استاد شهریار دانشگاه آزاد اسلامی تبریز برگزار شد، اظهار کرد: کار‌آفرینی طوری باید در جامعه ترویج پیدا کند که عوامل اخلاقی و فرهنگی برای رفتارهای کارآفرینانه فراهم شود.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان‌شرقی با تأکید بر اینکه در کنار توسعه باید پیوست‌های فرهنگی مدنظر قرار گیرد، افزود: فرهنگ و اخلاق عامل تغییر در جامعه هستند و هیچ پژوهش و کاری بدون فرهنگ و اخلاق به نتیجه مطلوب نخواهد رسید.

ابراهیم‌زاده اخلاق را در هر حرفه‌ای مهم دانست و گفت: دانشگاه نسل سوم به سمت دارا بودن حرکت می‌کند و از مرحله دانستن گذشته است.

وی با بیان اینکه کارآفرینی از بستر فرهنگی و اجتماعی بر‌می‌خیزد، تصریح کرد: آنچه برنامه‌‌ریزان در مراکز علمی باید دقت کنند نباید از فرایندی که به سمت نسل سوم دانشگاه‌ها در حرکت است و الگوهایی که با فرهنگ ما سازگاری ندارد به صورت انتقادی برخورد کرد.

این مسئول ادامه داد: همه آنچه در غرب وجود دارد بد نیست و آنچه که باعث توسعه، رشد و تعالی می‌شود را باید از غرب گرفت؛ اما در این الگوبرداری نباید دچار کاستی‌های ناشی از الگوبرداری‌های ارتباطی شویم و باید فرهنگ و اخلاق مستند بر سنت و عرف جامعه خودمان صورت گیرد.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان‌شرقی تأکید کرد: نباید به بهانه کارآفرین‌کردن دانشگاه از بعضی از ضروریات از جمله ارزش‌ها، اخلاقیات و سنت‌های محکم خودمان دست برداشت.

ابراهیم‌زاده با تأکید بر اینکه حریم‌ها باید حفظ شود، عنوان کرد: برای اینکه دچار کاستی نشویم، امام خمینی (رحمت الله علیه) دانشگاه اسلامی را مطرح کردند و پیامدهای مهلک دانشگاه‌های استعماری را به ما گوشزد کردند.

وی خاطر‌نشان کرد: نباید احساس شود کارآفرینی جدای از علم و پژوهش است؛ بلکه در کنار هم هستند و این به معنای دانشگاه نسل سوم است.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان‌شرقی گفت: برنامه‌ریزی برای رشد اقتصادی و توسعۀ کارآفرینی در کشور اگر منهای ارزش‌های اجتماعی و فرهنگی شود به نوعی از خود بیگانگی فرهنگی اجتماعی روی خواهد داد.

ابراهیم‌زاده با بیان اینکه توانمندی زیادی در داخل کشور وجود دارد، افزود: درون‌زا بودن تولید داخلی و اعتماد بر نیروی انسانی داخل کشور مورد تأکید مقام معظم رهبری است.

این مسئول در دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه نادیده‌انگاری ارزش‌های اخلاقی موجب خودبیگانگی و جدایی از ارزش‌ها می‌شود، تصریح کرد: دانشگاه نسل سوم یعنی تبدیل علم به ثروت؛ اما نه ثروت خالی بلکه باید نیروی انسانی را هم دید.