حجت الاسلام عیسی‌زاده:

انسان خاشع این توفیق را پیدا می‌کند که در خلوت‌ها و جلوت‌ها به مراقبت و توجه به خداوند متعال نائل ‌شود

معاون آموزشی نهاد با اشاره به کتاب اسرار الصلاة شهید ثانی افزود: اگر انسان نمازگزار می‌دانست که در حال سجده فرشتگان الهی گرداگرد وی حلقه زده اند و به مقام به این انسان نمازگزار مباهات می‌کنند، هیچوقت سر از سجده بلند نمی‌کرد.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت الاسلام عیسی‌زاده معاون آموزشی نهاد در جلسه با فعالین فرهنگی، آموزشی، ضمن تقدیر و تشکر از زحمات و تلاش‌های آن‌ها و همچنین کارشناسان گفت: در سالی که گذشت، با همت دوستان علیرغم وجود سختی‌ها و مشکلات، شاهد اتفاقات خوبی بودیم.

وی با اشاره به روایتی از پیامبر اکرم(ص) در تحف العقول، تصریح کرد: یکی از برکات و نتایج شب زنده داری‌های ماه رجب، درک ماه شعبان و سحرگاهان ماه رمضان، خشوع است. این مقام خشوع ویژگی‌هایی دارد که پیامبر اکرم(ص) چهار مورد مهم و برجسته آن را بیان می‌کنند: اولین ویژگی این است که انسان خاشع این توفیق را پیدا می‌کند که در خلوت‌ها و جلوت‌ها به مراقبت و توجه به خداوند متعال نائل ‌شود.

عیسی‌زاده با اشاره به کتاب اسرار الصلاة شهید ثانی افزود: اگر انسان نمازگزار می‌دانست که در حال سجده فرشتگان الهی گرداگرد وی حلقه زده اند و به مقام به این انسان نمازگزار مباهات می‌کنند، هیچوقت سر از سجده بلند نمی‌کرد.

معاون آموزشی در رابطه با ویژگی‌های دیگر خاشعین گفت: انسان خاشع سوار بر زیبایی هاست. منظور این ویژگی صورت‌های زیبا نیست، بلکه اعمال دلنشین، زیبا و دلچسب اوست. لذا انسان خاشع دیدنی است. سومین ویژگی‌ انسان‌های خاشع این است که فکر آن‌ها از فکر قیامت و آخرت جدا نمی‌شود. هر عملی که بخواهند انجام دهند، در انتهای آن قیامت را می‌بینند. آخرین ویژگی، رسیدن به مقام نجوای با خداوند است.

حجت الاسلام عیسی‌زاده در آخر افزود: انشاالله خداوند همه ما را به این ویژگی‌ها و کرامات نائل بفرماید و در ایام پیش روی ماه شعبان توفیق پیوستن به مقام خاشعین را پیدا کنیم.

کلمات کلیدی

تصاویر