حجت الاسلام دکتر علی عارفی:

امام باقر(ع) اولین کسی بودند که بحث تخصصی شدن علوم را مطرح کردند

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی کرمان در جمع اساتید طرح ضیافت دانشگاه در توصیف امام محمد باقر علیه السلام بیان گفت این امام همام در حقیقت تار و پود شریعت مستدل بود و وجود نازنینش تحول فکری و فرهنگی عظیمی در جامعه بشریت بویژه جامعه اسلامی بوجود آورد.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت الاسلام دکتر عارفی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی کرمان در جمع اساتید طرح ضیافت دانشگاه در توصیف امام محمد باقر علیه السلام بیان گفت این امام همام در حقیقت تار و پود شریعت مستدل بود و وجود نازنینش تحول فکری و فرهنگی عظیمی در جامعه بشریت بویژه جامعه اسلامی بوجود آورد، مدت امامت حضرت ۱۹سال بوده است و در این زمان کارهای بسیار بزرگی را انجام دادند، دانشمندان بسیار بزرگی را تربیت نمودند و اولین کسی یودند که بحث تخصصی شدن علوم را مطرح نموده و پایه گذار آن بودند و قبل از حضرت، تخصص در علوم به صورت ویژه و به قول امروزی ها به صورت کلاسیک مطرح نبود.

عارفی گفت: امام باقر علیه السلام حدود ۴۰۰ شاگرد را در ۴۰۰ کمیسیون تخصصی تربیت کردند و با وجود اینکه علوم نسبت به امروز محدود بوده است ولی ایشان ۴۰۰ تخصص را آموزش دادند که به اصول اربعه ماة معروف شدند و مرحوم ثقة الاسلام کلینی در کتاب کافی بعضی از مطالب را از اصول اربعه ماة نقل می کند و استناد می کند به این رساله عظیمه که توسط شاگردان امام علیه الصلاة و السلام بوجود آمده است.

وی در ادامه افزود: امام باقر(ع) مورد محبت ویژه رسول مکرم اسلام(ص) بود، وقتی که ائمه اثنی عشر را در حدیث جابر بن عبدالله انصاری بیان می کنند. چه شیعه و چه سنی بر این حدیث اتفاق نظر دارند و همه علمای اهل سنت این حدیث را نقل کرده اند، متعصب ترین ایشان مثل بخاری و مسلم و غیرمتعصب های آنها مثل ابن قندوزی حنفی این حدیث را آورده اند که پیغمبر فرمود: یا جابر خلفاء من بعدی اثنی عشرة خلیفه، کلهم من قریش، اولهم علی، ثانیهم حسن، ثالثهم حسین، رابعهم علی بن الحسین، خامسهم محمد بن علی، یا جابر انت تلقاه وابعث علیه سلامی و هو باقر العلوم من بعدی و آخرهم غائبهم هو مهدی.

حجت الاسلام دکتر علی عارفی تاکید کرد: حضرت رسول(ص) به امام باقر(ع) که می‌رسند تاکید ویژه می کنند، چرا رسول مکرم اسلام اینکار را می کنند؟ شاید به خاطر اینکه اندیشه ای را که امام باقر(ع) پی ریزی می کنند برای ائمه بعد آنقدر عمیق و شناسایی شده است که ذکر ائمه بعد از ایشان را لازم نمی دانند و به امام آخر که تحول گر جهانی است اشاره می کنند.

وی در ادامه اظهار کرد: امام باقر(ع) کارهای بسیار زیادی کردند، همینطور که عرض کردم در رشته های تخصصی، در رشته طب، فقه، اصول، حقوق اسلامی، ریاضی، ترجمه (در هفتاد زبان در دانشگاه امام باقر علیه الصلاة و السلام کتب ترجمه می شدند (کتب اسلامی، احادیث پیغمبر(ص)، قرآن کریم به زبان های دیگر و کتابهای زبان های دیگر به زبان عربی ترجمه می شدند)) نجوم، شیمی (در علم شیمی شاگرد بزرگوار ایشان جابر بن حیان، پدر علم شیمی است؛ که شاگرد ایشان زکریای رازی است و امروز ضرورت کشف الکل توسط شاگرد شاگرد امام باقر خودش را نشان داده است که غیر از الکل اسید سولفوریک، اسید نیتریک و چیزهای دیگری بوده است که فرصت بیان همه آنها نیست.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی کرمان افزود: شاگردان بزرگی همچون یحیی بن هدی، ابو زید بلخی اینها پدران علم مهندسی، مهندسی مکانیک، فیزیک و امثال اینها بودند که اینها تربیت شده مکتب امام باقر علیه الصلاة و السلام هستند. اینها اشاره‌ای به زندگی ارزشمند امام باقر علیه الصلاة و السلام است تا از چشمه محبت و مهربانی و علم و دانش که پیامبر(ص) در حدیثی در مورد امام باقر(ع) فرمودند: هو باقر العلوم من بعدی و در حدیث دیگری فرمودند هو باقر العلوم النبیین من الاولین و الاخرین، یعنی حضرت شکافنده علوم همه پیامبران از اولین و آخرین هستند.

دکتر عارفی در پایان ضمن تشکر از اساتید شرکت کننده در این دوره و ارزوی توفیق گفت: شهادت این امام همام را که توسط هشام بن عبدالملک در مدینه مسموم و به شهادت رسیدند تسلیت عرض میکنم و از خداوند متعال میخواهیم که همه شما را در اهداف دینی و اخلاقی امام محمد باقر علیه السلام یاری رساند.

کلمات کلیدی